Doplňující pedagogické studium pro talentované vysokoškoláky

23. prosince 2009 v 15:36 | Prof.PhDr.Rudolf Kohoutek,CSc.
Vzdělání má hořké kořeny, ale sladké plody (Aristoteles).

Chceme-li dospělého člověka dále zdokonalovat, což znamená vzdělávat a vychovávat, musíme ho především dokonale znát. Poznat ho znamená proniknout k jeho nitru, znát jeho schopnosti, postup jeho myšlení a smýšlení, motivaci jeho chování a jednání (František Hyhlík).

Psychologické a pedagogické problémy nadané a talentované mládeže jsou v centru pozornosti pedagogů a psychologů nejen u nás, ale i v zahraničí.
Každý talent stojí za rozpoznání a pěstování. Vždyť talentované osoby patří mezi nejvzácnější součásti národního kulturního pokladu. Mimořádně nadaní studenti vysokých škol mohou své studium prohlubovat a rozšiřovat, a to buď studiem dalšího oboru na téže fakultě, studiem další fakulty (mimo svůj primární obor), studiem cizích jazyků, absolvováním zvláštních kurzů apod.
Nejen na pedagogických fakultách, ale i na vysokých školách, které nejsou primárně zaměřeny na výchovu učitelů (nap. na ČVUT v Praze, na Vysokém učení technickém v Brně, na Univerzitě T. Bati ve Zlíně, Technické univerzitě v Ostravě a v Liberci, vysokých školách zemědělských atp.) je jednou z důležitých forem rozšiřování studia posluchačů o doplňující pedagogické studium (DPS), při studiu hlavních oborů. Takovéto studium umožňuje zákon o vysokých školách, neboť jde o jeden z programů celoživotního vzdělávání, orientovaný na výkon povolání.

Doplňující pedagogické studium je zaměřeno na učitelství odborných předmětů pro střední školy a organizuje se obvykle jako třísemestrové studium, a to jak pro souběžné studium (většinou pro studenty třetího ročníku), tak pro absolventy vysokých škol, kteří DPS studují při zaměstnání. Učební plán pro doplňující pedagogické studium má např. tuto strukturu:
v prvním semestru se posluchači zabývají studiem pedagogiky. K tomu přistupuje zejména pedagogická psychologie, sociální psychologie, psychologie osobnosti a vývojová psychologie, dále pak filozofie člověka, právo ve vzdělávání a sociologie. Pedagogika a psychologie mají často 30 hodinovou dotaci, zatímco ostatní zmíněné předměty hodinovou dotaci poloviční.
Druhý semestr přináší studujícím oborovou didaktiku a psychologii, dále pak také zdravotnickou prevenci a rétoriku (se zvláštním zřetelem na rozvíjení pedagogické komunikace). Didaktika má největší - např. 50 hodinovou dotaci,
psychologie
a rétorika jsou dotovány např. po 15 hodinách
a zdravotnická prevence bývá realizována v rozsahu 10 hodin.
Semestr třetí je zde vyhražený především pedagogické praxi, pro kterou je vyčleněn časový rozsah 30 hodin a pro seminář zabývající se závěrečnou prací.
V závislosti na možnostech projektu DPS a požadavcích posluchačů dochází experimentálně k inovacím a přiměřeným doplňkům v DPS. Na základě průběžných analýz nejen požadavků posluchačů, ale i vývoje moderní pedagogiky, je tak například části posluchačů umožňováno seznámení se s moderní výpočetní technikou, jsou pro ně pořádány užitečné exkurze a besedy s odborníky na drogovou či zdravotnickou problematiku, s odborníky na řízení škol a využití jejich zkušeností apod. DPS je zvlášť vhodné pro ty studenty, kteří se původně hlásili na jinou vysokou školu s přáním stát se učiteli. Těchto studentů je stále vysoký počet.
Dosavadní zkušenosti s doplňujícím pedagogickým studiem jsou velmi dobré a perspektivy tohoto studia se jeví jako příznivé. Úspěch v pedagogické práci na středních školách je podmíněn nejen specializovaným odborným vzděláním, ale i vzděláním pedagogickým a psychologickým. (Na vysokých školách, (zejména neučitelských, by bylo vhodné pro vysokoškolské učitele realizovat studium obdobné DPS, jak naznačují dobré zkušenosti z některých českých vysokých škol) .
Absolventi DPS obdrží osvědčení o absolvování tohoto studia s uvedením, že jsou způsobilí vyučovat odborné předměty své specializace na středních školách.
 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Banoko Banoko | 26. prosince 2016 v 11:59 | Reagovat

Potřebujete získat pedagogické minimum? Pomocnou ruku najdete zde:

http://www.vsprace.cz/pedagogicke-minimum

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama