Komentáře

1 Pavel Krhánek Pavel Krhánek | 18. února 2012 v 20:36 | Reagovat

Dobrý den, pane profesore,
předně se omlouvám, že patrně píši na nesprávném místě, ale nějak se mi nedaří dohledat kontakt na Vás.
Setkal jsem se na internetu s latinským spojením "pecus vocale". Zaujalo mě, a tak jsem je zadal do vyhledávače. Poněkud mě zaskočilo, že se objevilo pouze 9 odkazů, přičemž všechny bylo možné rozdělit do dvou kategorií.
První byly odkazy na Vás. Například jste údajně toto spojení vložil do on-line slovníku cizích slov. Vyhledávač rovněž nalezl Váš slovníček studijních pojmů.
Druhou kategorii tvoří pochybné, pseudovědecké články o historii Slovanů (a lidstva vůbec), v nichž se - velmi zjednodušeně řečeno - Slované vyzdvihují coby zakladatelé veškeré civilizace.
Protože se o historii národů a jazyků zajímám, chtěl jsem se Vás zeptat, z jakého zdroje ono spojení máte. Ve výše zmíněném slovníku cizích slov uvádíte o "pecus vocale", že to bylo užíváno NAPŘÍKLAD Neslovany o Slovanech. Chápu-li to správně, bylo to používáno i ve vztahu k jiným etnikům?
Budu vděčen za jakékoliv informace k tomuto tématu.
Přeji příjemný zbytek dne.

Pavel Krhánek

2 Rudolf Kohoutek Rudolf Kohoutek | 19. února 2012 v 13:05 | Reagovat

[1]: Vážený pane,
staré antické označení pecus vocale se původně týkalo otroků, pro které se též používalo označení ,,mluvící nářadí, náčiní či nástroje", protože otroci tehdy neměli žádná práva. V současnosti jsem se s latinským spojením ,,pecus vocale" setkal v prozaické literatuře i během sociální komunikace při vyjadřování nežádoucího hanlivého vztahu k jiným etnikům.
S pozdravem  Rudolf Kohoutek

3 Jiřina Knappová Jiřina Knappová | E-mail | 2. března 2015 v 17:58 | Reagovat

Dobrý den pane profesore.
Předem se omlouvám za případné pochybení, zabývám se sestavováním rodového stromu, resp. genealogií. Matka mého otce, paní Marie Kohoutková, vdaná Chloubová, měla pokud pamatuji sourozence, ve vztahu ke mě- jeden z prastrýců František Kohoutek, druhý Rudolf Kohoutek (pamatuji, že při úraze přišel o ruku..), ráda bych se dotázala, zda nejste jeho syn. Rod Kohoutků dle babiččina vyprávění měl pocházet od Suchdola, část rodiny i z Rakouska. Děkuji předem za odpověď. Jiřina Knappová

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.